Domů Finance Jaké jsou typy internetových půjček?

Jaké jsou typy internetových půjček?

-

Neodkladné útraty nás nutí porozhlédnout se po finančních produktech dostupných na trhu. Čím se obecně při hledání řídíme? Dotazy uživatelů internetu se různí a týkají se mnoha oblastí. Jednou z prvních otázek na horké lince je, jaké typy půjček jsou dostupné přes internet. Jaké jsou tedy typy půjček přes internet a jaké otázky se v tomto ohledu nejčastěji objevují, odpovíme níže.

Co je to vlastně půjčka?

Než se pustíme do vysvětlení, jaké existují typy půjček přes internet, vysvětlíme si, co to vlastně půjčka je. Půjčka je finanční produkt nabízený především nebankovními institucemi. Dá se ale nasmlouvat i s rodinou a přáteli nebo i cizími lidmi – i takové nabídky najdeme na internetu. Před tím vás však varujeme, může se stát, že se stanete obětí nepoctivého věřitele.

Půjčky upravuje občanský zákoník a zákon o spotřebitelském úvěru. Zajímavé je, že půjčka se také nemusí týkat jen peněz, ale i druhově specifického zboží.

Jak charakterizovat půjčku přes internet

Půjčka přes internet se v podstatě neliší od „obyčejné“ půjčky uzavřené v sídle společnosti. Hlavní rozdíl spočívá v distribučním kanálu a způsobu uzavření – tedy přes internet. Půjčka přes internet se v posledních letech těší velké oblibě. Za původ její atraktivity se považuje její obrovská dostupnost (můžeme o ni požádat odkudkoli na světě), rychlost získání (někdy je to jen několik hodin) a snadnost získání (nepotřebujeme hromadu dokumentů a certifikátů).

Typy internetových půjček

Půjčky přes internet lze rozčlenit podle několika faktorů, které je odlišují. Prvním takovým kritériem může být zdroj úvěru. Můžeme využít:

  • soukromé osoby inzerující samy sebe online (spíše nebezpečný způsob získávání finančních prostředků)
  • sociální půjčky na speciálních portálech
  • nebankovní instituce (nejznámější a nejspolehlivější zdroj finančních prostředků)

Typy půjček přes internet můžeme rozdělit i podle délky splácení:

  • krátkodobé půjčky, tzv. půjčky před výplatou
  • střednědobé a dlouhodobé úvěry (splácení několik měsíců až několik let)

Další rozdělení souvisí s dokumenty potřebnými k získání úvěru:

  • půjčky na OP – spíše malé částky, vyžadující dobrou úvěrovou historii
  • půjčky s úplnou dokumentací – výpis o výdělcích, vyžadující bonitu a dobrou úvěrovou historii, u vyšších částek
  • půjčky bez registru – věřitel nekontroluje úvěrovou historii a zahrnuje i nižší částky

Typem půjček přes internet, které bude spotřebitel nejčastěji řešit, je půjčka ihned neboli rychlá půjčka. Výběr vhodného finančního produktu závisí především na našich finančních možnostech, částce, o kterou budeme žádat a způsobu splácení závazku.

Pokud chceme rychlou půjčku na malou částku, využijeme půjčku ihned. Na druhou stranu, pokud naše potřeba vyžaduje větší hotovost, střednědobá půjčka bude atraktivnější.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek