Domů Rady a Návody V boji proti alergii vyzkoušejte bylinky a upravte stravování

V boji proti alergii vyzkoušejte bylinky a upravte stravování

-

Alergií trpí každý čtvrtý člověk. Alergenem může být ledajaká látka, běžně se vyskytující v prostředí. Alergie se zpravidla začne projevovat již v dětském věku, ale je běžné, že nemile překvapí i starší, dávno dospělé ročníky.

Když je na nějakou látku organismus citlivý, začne se bránit vyplavováním zvýšeného množství histaminu. Alergie se projevuje:

  plným nosem,
  alergickou rýmou,
  svěděním očí, hrdla,
  oteklými sliznicemi,
  kašlem,
  vyrážkou

K těmto příznakům se přidružuje únava, bolesti hlavy, někdy i mírně zvýšená teplota.

Základní typy alergií:

  alergie na pyl (senná rýma),
  alergie na zvířata,
  alergie na léky,
  alergie na slunce,
  alergie na chlad,
  alergie na potraviny,
  alergie na roztoče,
  alergie na plísně,
  alergie na latex,
  alergie na štípnutí hmyzem,
  kontaktní alergie,
  zkřížená alergie,
  atopický ekzém,
  astma
Proti alergii pomáhá i úprava životního stylu

V boji proti alergii vám pomohou léky. První pomoc dostanete v lékárně ve formě volně prodejných léků - kapek do očí a kapek či sprejů do nosu. Když vás však alergie trápí pravidelně nebo jsou její příznaky silné, vyhledejte alergologa. Ten vám udělá testy, na základě kterých přesně určí typ alergie a její následnou léčbu léky nebo hyposenzibilizaci.

Příznaky alergie zmírní i domácí prostředky, které jsou zároveň podpůrnými prostředky, pokud se již na alergii léčíte.

1. Pitný režim
Když váš organismus bojuje s alergeny, dva litry čisté vody denně jsou pro něj mimořádně důležité. Dostatečná hydratace udržuje v tempu zejména ledviny, takže se tělo snadněji zbavuje nadbytečného histaminu i alergenů. Pijte čistou vodu nebo zelený čaj.

2. Úprava stravy
Strava hraje obrovskou roli v celkovém zdraví. Ovlivňuje náladu, výkonnost, spánek, vzhled pokožky a samozřejmě i váhu a psychiku. Strava hraje velkou roli i v tom, jak se během alergie cítíte. Během alergie se tedy vyhýbejte nejen potravinám, které vám nedělají dobře, ale i těm, které obsahují potravinové alergeny:

  ananas,
  okurky,
  ořechy,
  melouny,
  cuketa,
  arašídy,
  měkkýši,
  sója,
  rajčata,
  čokoláda

"Při alergii je vhodné vyřadit ze stravy absolutně všechny sladkosti, sladké nápoje a vůbec nic nedoslazujeme," radí výživová poradkyně Zuzana Pavelková Šafářová. "Činnost jater podporuje i konzumace syrové první jarní zeleniny, tedy cibulky, pažitky, petržele, hlávkového a ledového salátu. Denně byste měli jíst zeleninové polévky, pít vodu s citronem a maso raději nahradit rybami, tedy pokud na ně nemáte alergii. "

3. Cvičení
Cvičení je asi poslední věc, kterou budete chtít s plným nosem a svědícími očima dělat, ale přinuťte se alespoň na půl hodiny denně. Mírná až intenzivní tělesná aktivita totiž může vést k výrazné úlevě. Předpokládá se, že je to proto, že při cvičení se v těle vytvářejí protizánětlivé látky, které pomáhají přirozeně zmírnit projevy alergie.

4. Vitamin C
Vitamín C je bez vedlejších účinků a považuje se za přírodní antihistaminikum. Zázraky na počkání nečekejte, pomůže vám však při potlačování nepříjemných
symptomů. Při alergii byste měli denně přijmout alespoň 2 gramy vitamínu C denně. Vsaďte na jeho přírodní formu. Přirozeně velké množství vitamínu C je v paprice a kyselé (kysaného) zelí.
Bylinky proti alergii

Zmírnit příznaky alergie dokáží i bylinky. Svými účinnými látkami potlačují svědění kůže, otok sliznic nosu, hltanu i očí, uvolní dýchací cesty.

POZOR! Bylinky při tzv. zkřížené reakci mohou alergii zhoršit. Stane se to, pokud jste alergičtí na jistý alergen a narazíte na jeho příbuzného - například v bylinkových čajích, zelenině či ovoci. Takže co jednomu pomůže, druhému nemusí. O užívání bylinek během alergie se svého lékaře nebo lékárníka.

kopřiva
Kopřivový čaj pročišťuje organismus, pomáhá mu zbavit se odpadních látek a škodlivin, a tedy i alergenů. Vyplatí se pít ho při senné rýmě a ekzémech.

ostropestřec mariánský
Bylinka, která dokáže pročistit játra, si poradí i s histaminem ve vašem těle. Nejúčinnější je olej z ostropestřce, ale popíjet můžete i čaj.

měsíček lékařský
Účinky měsíčku jsou tak silné, že se tato rostlinka využívá v boji proti bakteriím, a proto se řadí mezi rostlinné antibiotika. Měsíček léčí zvenčí i zevnitř. Na kožní alergii použijte měsíčkovou mast, jejíž účinky posílíte měsíčkovým čajem.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek