DomůFinanceJak začít podnikat s nulou v peněžence ?

Jak začít podnikat s nulou v peněžence ?

-

Jaké možnosti podpory pro začínající podnikatele existují? Získat rady, zkušenosti, ale i peníze na podnikání je možné několika způsoby.

Dobré a často jednoduché nápady stojí za zrodem několika úspěšných podnikatelských příběhů. Avšak rozběhnutí vlastního byznysu pro člověka - nepodnikatele není jednoduché. Vždyť mnozí možná ani nevědí, co by měl být první krok. Několik tipů, jak začít podnikat od nuly, poradili podnikatelé a odborníci z praxe a prozradily, jak se poprat s finančními náklady, které si start podnikání vyžaduje, ale i jaké existují možnosti nefinanční podpory pro začínající podnikatele.

Základní podporu v začátcích podnikání poskytují správní lidé

Více hlav - více rozumu absolutně platí při rozjíždění vlastního byznysu. Přestože má jednotlivec dobrý nápad, pustit se do podnikání bez předešlých zkušeností o samotě může být velmi náročné. Důležitou roli proto mají lidé, kolegové, kteří se do projektu zapojí. Někdy poskytne pomocnou ruku a cenné rady i rodina, jak tomu bylo v případě zakladatele firmy GoodRequest a účastníka soutěže Podnikatel roku 2020, Tomáše Lodňana. "Velkým vzorem mi byl můj otec, který sice nebyl podnikatel, ale působil na několika vedoucích pozicích. Několikrát jsem byl již během dětství s ním v práci a viděl jak funguje například výroba, řízení lidí, ale i konflikty. To mi určitě dalo hodně. Během vysoké školy jsem pracoval ve vědecko-technologickém parku, kde jsem pomáhal začínajícím podnikatelům a viděl jsem jejich cesty. Zároveň jsem četl mnoho knih, článků a celkově nechal se inspirovat i světovými podnikatelskými příběhy. "

Další podnikatel, Radko Bovan, se do byznysu pustil už jako 19-letý spolu se svým bratrem. Od nuly rozbíhaly společnost působící v reklamě a vydavatelství. "První roky v podnikání byly pro mě především o desítkách obchodních jednání denně v terénu, budování týmů a poboček po Slovensku a hlavně o neustálém učení se komunikovat s různými typy lidí i obchodními partnery, a také ve schopnosti dělat důležitá rozhodnutí nejen po úspěšných, ale i po neúspěšných projektech. "po 12 letech se rozhodl rozjet vlastní firmu - Polygrafické centrum. Cílem bylo pokrýt díru na trhu, kterou objevil právě na základě předešlých zkušeností. Viděl prostor na jiný přístup ke klientovi a jeho potřebám jak byl dosud zažitý. "Řešení na míru v rámci komplexní škály polygrafických produktů bylo to, co jsem vnímal, že je zároveň možností dlouhodobého rozvoje firmy při předpokládaných technologických inovacích v budoucnosti." Radko Bovan v začátcích čerpal zkušenosti od starších spolupracovníků i ze společného podnikání s bratrem, ale považuje se ve velké míře i za podnikatele-samouka. Podkladem pro něj byly základní informace ze studia Ekonomické univerzity, důležitou roli však hrál hlavně jeho důraz na vlastní osobní rozvoj v podobě studia mnoha knih o podnikání, managementu či psychologii v obchodě a absolvování mnoha odborných a specializovaných školení.

Nefinanční pomoc pro začínající podnikatele má mnoho podob

Mít dobrý tým a podporu od přátel a rodiny, navíc pokud mají zkušenosti ze světa byznysu, je pro začínajícího podnikatele určitě velkou pomocí. Odrazit se od dna však pomáhají i různé instituce, které nabízejí poradenství či workshopy. To oceňuje Marianna Švestková, která v roce 2014 získala titul Podnikatelka Slovenska a která spolu se svým bratrem vede společnost Ledeč solution, s. r. o., zaměřenou na návrh, výrobu, dodávku a instalaci osvětlení pomocí LED technologií.

Marianna se do bratrovy firmy přidala až po dvou letech jeho působení na trhu. Do té doby žila ve Velké Británii, kde si společně s přítelem plánovala otevřít gastro provoz. "Pamatuji si, jak jsem vyplnila online přihlášku, že chci začít podnikat a od toho dne se na mě začali sypat telefonáty z různých stran, jak as čím mi umí pomoci různé státní i bankovní organizace, jaké různé úlevy jako živnostníci budeme moci mít." Jelikož vystudovala obchod a musela si účetnictvím a složitými daňovými přiznáními přejít na denním pořádku, nechápala, jaký je celý proces jednoduchý. "Najednou jsem měla tolik kontaktů a institucí kolem sebe, že jsem se mohla ptát a konzultovat do nekonečna. A vše zdarma, "vzpomíná podnikatelka na britský systém.

Často využívaným nástrojem bývá podnikatelský inkubátor, který zahrnuje prostory k podnikání i balík různých služeb, které na rozběhnutí byznysu mohou začínající podnikatelé využít. Takové formy podpory jsou zároveň nepřímou finanční pomocí. Například v rámci iniciativy Startup Sharks od SBA se mohou začínající podnikatelé zúčastnit na domácím nebo zahraničním akcí, kde mají možnost představit svůj nápad a náklady na letenku, vstupenky či prostor na vystavování uhradí Slovak Business Agency. Agentura podobně za splnění určitých podmínek hradí náklady na účast zájemců na zahraničních stážích ve světových startupových inkubátorech nebo v rámci této iniciativy hradí náklady na odborného mentora do výše 25 000 eur.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek