DomůPrůmyslElektrické sálavé panely jsou ideálním doplňkovým zdrojem vytápění

Elektrické sálavé panely jsou ideálním doplňkovým zdrojem vytápění

-

Nechcete v přechodném období vytápět celý dům, stačí vám přitopit si například jen v obýváku nebo v kuchyni, kde se právě pobýváte? Hledáte praktický ohřívač do koupelny? Nebo něco, co občas zastoupí krb, když nestihnete přiložit?

Ve všech těchto případech se může hodit elektrické vytápění, které je k dispozici okamžitě, jednoduše, a právě tam, kde ho potřebujete. Nebojte se, nebude to příliš drahé. Nemluvíme totiž o konvektorech či klasických teplovzdušných ohřívačů, ale o sálavých topných panelech, jejichž provoz je až o 20% úspornější.

Proč jsou úspornější?

Je za tím způsob jejich fungování. Topidly nebo radiátory, které pracují na principu konvekce (tedy přenosu tepla proudícím vzduchem), musíte ohřát celý objem vzduchu v místnosti a až od tohoto vzduchu se následně ohřívají předměty.

Naproti tomu panely, které využívají sálání tepla, ohřívají přímo lidi a objekty ve svém okolí. Ty následně vyzařují teplo do prostoru, čímž zvyšují teplotu vzduchu, která je díky tomu rovnoměrněji rozložena. Při konvekčním vytápění stoupá ohřátý vzduch nahoru a až po ochlazení klesá dolů, takže níže u podlahy, kde právě teplo potřebujete, ho bude méně.

Rozdíl mezi podlahou a stropem může být v běžně vysoké pokoji
6 až 8 ° C. Na náš pocit tepelné pohody má navíc vliv nejen teplota vzduchu, ale také rozdíl mezi teplotou vzduchu a stěn či dalších pevných předmětů kolem nás. Ten by neměl být větší než 4 ° C, součet těchto teplot by zároveň měl být přibližně 38 ° C.

Pokud tedy bude teplota stěn a předmětů v místnosti 18 ° C, budete se cítit komfortně při teplotě vzduchu 20 ° C.

Pokud však budou mít stěny jen 14 ° C, bude nutné ohřát vzduch až na
24 ° C. A protože teplota vzduchu nižší o 1 ° C znamená úsporu asi 6% nákladů, vytápění sálavými panely může být až o 20% levněji.

Výhodou je jednoduchost a komfort

Velkou výhodou přímého elektrického vytápění je jednoduchá instalace. Teplo se totiž produkuje přímo v jednotlivých zařízeních, nejsou tedy třeba rozvody či centrální zdroj tepla. Pro infrapanely stačí zajistit přívod elektrické energie, a samozřejmě vhodný panel třeba upevnit na stěnu či strop.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek