DomůRady a NávodyNový Těptín: Udržitelné potraviny pro školky a školy jako součást ekologické vize

Nový Těptín: Udržitelné potraviny pro školky a školy jako součást ekologické vize

-

Projekt Nový Těptín, který se stal vlajkovou lodí udržitelného urbanismu, přináší nejen nové bydlení respektující krajinu, ale také komplexní ekologickou vizi, která zahrnuje i podporu lokální produkce potravin. V rámci projektu se plánuje výstavba školky a školy, které budou nejen energeticky úsporné a začleněné do přírodního prostředí, ale také budou vařit z potravin pocházejících od místních farmářů. Tento krok je součástí širší strategie, kterou ředitel společnosti Nutum, Tomáš Pivarník, nazývá „human-centered and orientated“ přístupem k ekologii.

„Naše projekty nesmí být jen o udržitelné architektuře, ale také o tom, jak budou sloužit lidem a komunitám. Spojení s lokálními farmáři pro zásobování škol a školek je jedním z našich závazků, jak podpořit místní ekonomiku a přinést čerstvé a zdravé potraviny dětem,“ říká Tomáš Pivarník. Lokální farmáři tak budou mít příležitost pravidelně dodávat své produkty do školních jídelen a zajišťovat, že děti dostanou zdravá, čerstvá a ekologicky produkovaná jídla.

Ekologie a lokální potraviny: Budoucnost pro děti

Podpora lokálních zemědělců a využívání čerstvých surovin od místních producentů není jen o zdraví dětí, ale také o podpoře ekologického zemědělství, které minimalizuje uhlíkovou stopu spojenou s přepravou potravin na dlouhé vzdálenosti. V rámci filozofie projektu Nový Těptín je důležité vytvořit co nejmenší ekologickou zátěž na okolní prostředí, a to zahrnuje i lokální zdroje potravin.

Starosta Kamenice, Pavel Čermák, projekt vítá s nadšením a zdůrazňuje důležitost propojení s místní komunitou: „Projekt Nový Těptín nejenže přinese moderní a udržitelnou výstavbu do naší obce, ale také podpoří místní farmáře a producenty, což považuji za velmi pozitivní. Těší mě, že zde vznikne školka a škola, kde se děti budou moci stravovat potravinami z našeho regionu.“

Děti a udržitelnost jako součást výuky

Díky propojení školky a školy s místními farmáři se dětem nabídne nejen zdravá strava, ale také příležitost dozvědět se více o tom, odkud potraviny pocházejí a jak důležité je podporovat ekologické zemědělství. V rámci výukových programů se plánují exkurze na místní farmy, kde se děti budou moci naučit základy péče o půdu, pěstování rostlin a chov zvířat. To posílí jejich povědomí o významu udržitelnosti a vztahu k přírodě.

Tomáš Pivarník k tomu dodává: „Naším cílem je nejen vytvořit udržitelnou architekturu, ale také naučit další generaci, jak žít v souladu s přírodou. Tím, že propojujeme školky a školy s místními farmáři, chceme dětem ukázat, jak důležité je podporovat lokální a ekologické potraviny.“

Nový Těptín tak zdaleka není jen o udržitelné výstavbě, ale stává se také příkladem komplexního přístupu k ekologii, který se zaměřuje na zlepšení kvality života místní komunity.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek