Domů Rady a Návody Laboratorní váhy. Jaké druhy existují a jak vybírat?

Laboratorní váhy. Jaké druhy existují a jak vybírat?

-

Váhy jsou nedílnou výbavou každé laboratoře. Jsou též nepostradatelné ve zdravotnictví či chemickém průmyslu. Na trhu se proto objevuje nepřeberné množství těchto výrobků. Pojďme se společně podívat na to jaké laboratorní váhy existují, a co zohlednit při jejich výběru.

S jakých druhů můžete vybírat?

Jistě Vás potěšíme tím, že je opravdu pestrá nabídka. Sestavili jsme pro vás základní výčet sortimentu laboratorních vah, na který můžete při výběru narazit:

 • Semimikro váhy
  • Vážení od 0,01 μg
 • Ultramikro váhy
  • Vážení již od 0,1 μg
 • Mikro váhy
  • Vážení od 1μg
 • Analytické váhy
  • Vážení od 0,1 mg
 • Laboratorní váhy
  • Vážení od 1 mg

S většinou dnešních vah je navíc možné propojení s počítačem. Lze tak přijímat data a zároveň ovládat váhu.

Co při výběru laboratorní váhy zohlednit?

Výše jsme si představili druhy vah. Jaké věci však zohlednit při jejich výběru?

Vážená hmotnost

Je důležité si rozmyslet k jakému vážení budeme váhu používat. Nejlepším řešením je zjistit, jaké minimální hmotnosti dosahují námi měřené vzorky. Rozdíl mezi koupí semimikro váhy a mikrováhy je značný.

Cejchovaná či technologická?

Cejchovaná váha splňuje podmínky dle zákona č. 505/1990 zákon o metrologii. Tento druh se používá pro stanovení ceny, poplatku či velmi přesnému měření podle zákona. U laboratorní váhy je toto velmi přívětivé plus. Technologické váhy nejsou úředně ověřené a nemusí být tak přesné.

Cena

Jako při každém nákupu pro vás může být rozhodujícím kritériem právě cena. Doporučujeme se podívat k různým prodejcům a porovnat parametry nabízených vah.

Laboratorní váhy a jejich servis

Kvalitní servis a opravy jsou pro přesné stoje, jako jsou váhy, klíčové. Technici, kteří služby provádějí musí být pravidelně školeni a vzděláváni. Kompetentnost pro zásahy do laboratorní váhysi můžete jednoduše ověřit předložením certifikátu.

Firma Sarlatex zajišťuje autorizovaný servis laboratorních vah SARTORIUS, ACCULAB a DENVER po celém území ČR. Technici jsou navíc vybaveni aktuálním softwarem pro opravy vah těchto značek. V případě záruční opravy je navíc pro každou váhu přidělen technik, který po uzavření smlouvy provádí pravidelné kontroly včetně akreditované kalibrace.

Věříme, že vám tento článek dodal inspiraci a pomohl vám při výběru té správné laboratorní váhy. Doporučujeme navštívit stránky prodejce SARTALEX, spol. s r.o., který má široký sortiment tohoto druhu vah. Ve spolupráci s ním mohl tento článek vzniknout. Přejeme vám dobrý výběr.

Autor: Vít Provazník

copywriter

Mohlo by Vás zajímat

PR článek