Domů Průmysl Je vás doma víc ? Poradíme se správným výběrem bojleru.

Je vás doma víc ? Poradíme se správným výběrem bojleru.

-

Nemyslet ekologicky a zároveň ekonomicky, to je dnes doslova out. Zodpovědný přístup k naší planetě a k rodinnému rozpočtu je v současnosti velmi populární. Uplatnit ho možná i při efektivním ohřevu vody a jejím následném používání. Pokud vaše domácnost disponuje bojlerem a více členy, toto byste měli o správném nastavení ohřívače vody vědět.

Ranní sprcha, mytí nádobí, příprava obědu či večeře a dnes tak velmi důležitá správná hygiena rukou. To je jen zlomek aktivit, při kterých využíváme teplou vodu. Počet utracených litrů přímo úměrně stoupá s počtem lidí v domácnosti. Jak si tedy ideální vybrat a nastavit bojler, aby byl ohřev vody a její následná spotřeba v souladu s ekonomickým a udržitelným životním stylem? V první řadě je důležité předvídat již při výběru a koupi ohřívače. Na mysli bychom měli mít zejména jeho objem.

Vhodný objem bojleru pro vaši domácnost třeba vypočítat s ohledem na několik proměnných. Například, jedna osoba utratí za jeden den na osobní hygienu 45 litrů vody. Při vaření spotřebuje jedna osoba cca devět litrů vody denně. Při mytí rukou a zubů jsou to čtyři litry, při splachování toalety až 25 litrů vody denně! V úvahu je třeba brát také pitný režim, praní, kdybych smýval podlah a úklid, ...

Když už je pořízeno a na základě počtu osob vybraný ohřívač vody začne plnit svou funkci, velmi důležité je vhodné nastavení teploty. Ta úzce souvisí s ročním obdobím. S příchodem jara a léta stačí, když bude teplota vody nastavena na 50 až 55 stupňů Celsia. Během ostatních období je ideální teplota 60 stupňů. Při teplotě nad 65 stupňů Celsia se totiž z vody vynášejí soli, které způsobují zanášení ohřívacích ploch. Výsledkem je vodní kámen, ale mnohem nebezpečnější je hrozba opaření horkou vodou.

Pro efektivní ohřev vody je také ideální odpozorovat, kdy ji členové domácnosti potřebují nejčastěji. Statistiky hovoří jasně, největší odběr teplé vody je během pracovních dní ve večerních hodinách, nejmenší spotřeba během oběda. Díky správnému ohřívači vody však bude možné mít přiměřeně teplou vodu během celého dne. V tomto případě je vhodné spolehnout se na moderní technologie.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek