Domů Rady a Návody Jak vybrat pro práci správné ochranné prostředky?

Jak vybrat pro práci správné ochranné prostředky?

-

Práce může mít celou řadu podob. Některá povolání jsou spíše pohodová a nebezpečí prostá, jiná jsou však naopak velice riziková.

Riziko je ovšem možné eliminovat nejen důsledným dodržováním bezpečnostních předpisů, ale také pomocí správných ochranných pomůcek.

Vhodné masky

Mnoho lidí i dnes pracuje s velmi nestabilními, často potenciálně nebezpečnými látkami, které mohou třeba poleptat kůži, případně se dostat i do horních cest dýchacích. A právě proto je nezbytné nosit vhodnou ochranu.

Někdy bohatě postačí používat kvalitní respirátor, jenž se doporučuje nosit například při práci ve stavebnictví, hlavně během likvidace starších objektů. Často však ani respirátor nestačí. V takových případech je dobré sáhnout po něčem mnohem lepším, a sice po polomaskách a celoobličejových maskách.

Polomasky

Jedná se o jednoduchou, avšak velmi efektivní ochrannou pomůcku, která má zajišťovat protekci pro nos a ústa. Co se účinnosti týče, hodně zde záleží na použitém filtru. U některých modelů jsou filtry napevno, jiné umožňují jejich výměnu. Filtry dokáží zadržet jak prach, tak i různé nebezpečné látky či patogeny.

Celoobličejové masky

Tento druh masek poskytuje ještě o jeden stupeň vyšší ochranu než polomasky. Celoobličejové krytí totiž zamezuje vstupu nebezpečných látek a patogenů nejen skrze nos a ústa, ale rovněž i oči.

Ochrana rukou

Nejen dýchací cesty, ale i ruce mohou být při práci v nebezpečí. Možnost poleptání, pořezání či popálení je u mnoha profesí poměrně reálné, a proto se kromě jiného nosí i vhodné rukavice. Ty je potřeba vybírat podle toho, jaký druh nebezpečí při výkonu povolání reálně hrozí.

Existují speciální rukavice, které je takřka nemožné propíchnout, respektive proříznout. Jiné jsou zase vysoce odolné vůči chemickým látka či dokáží odolat velmi nízkým nebo naopak vysokým teplotám. Mezi takové patří například svářečské rukavice.

Předchozí článek Laboratorní váhy. Jaké druhy existují a jak vybírat?
Další článekVlastníte restauraci, jídelnu či kuchařské učiliště? Nezapomeňte na uniformy

Mohlo by Vás zajímat

PR článek